#whatwouldYOUgive

A Ty co byś oddał? Z jakiej sprawności byłbyś w stanie zrezygnować? Ze sprawnych i silnych rąk, z wydawania z siebie głosu? Z możliwości chodzenia i poruszania się?
Będąc zdrowym, korzystamy z mięśni i ciała, nie zastanawiając się nad ich wartością. Cieszymy się ich siłą i sprawnością, nigdy nas nie zawodzą. Osoby chore na SLA są skazane na powolne oddawanie chorobie siły swoich mięśni. Choroba atakuje system nerwowy powodując obumieranie zakończeń nerwów, co powoduje zanik mięśni, który postępuje aż po ich kompletny paraliż, a dalej prowadzi do niewydolności oddechowej spowodowanej zatrzymaniem pracy mięśni oddechowych.
Kampania #whatwouldyougive zachęca, aby wczuć się w sytuację osoby chorej, która traci powoli zdolność wykonywania prostych czynności, takich jak otwieranie drzwi, podnoszenie przedmiotów, chodzenie, itd. Kampania opiera się na tzw. ćwiczeniach z empatii. Podczas jej trwania, zachęcamy uczestników do zrezygnowania z jednej ze swoich normalnych sprawności na jakiś czas (nawet klika godzin), po to aby się przekonać jak wygląda życie osób chorych na SLA.

Spróbuj fizycznie podjąć wyzwanie #whatwouldyougive.

Oddaj na jeden dzień sprawność dłoni i rąk, na przykład w taki sposób:
• niech ktoś myje za ciebie twarz i zęby,
• poproś kogoś, aby cię wyręczał w jedzeniu,
• niech ktoś ubierze cię rano,
• poproś kogoś, aby robił za ciebie notatki na spotkaniu.
Oddaj na jeden dzień swój głos, na przykład w taki sposób:
• komunikuj się wpisując słowa w telefonie albo na kartce.
Oddaj sprawność w nogach, na przykład w taki sposób:
• używaj wózka inwalidzkiego,
• poproś kogoś o pomoc przy wstawaniu i siadaniu,
• poproś kogoś o pomoc aby wstać za każdym razem, gdy chcesz skorzystać z toalety,
• poproś o otwieranie drzwi przez cały dzień.

Ciężko ci? To wyobraź sobie, co czuje osoba, która jest zależna od innych osób w ten sposób przez wiele miesięcy lub kilka lat!
Kampania whatwouldyougive została zorganizowana po raz pierwszy w 2015 r. z inicjatywy amerykanki, Sarah Coglianese, która od 5 lat choruje na SLA. Dawniej biegaczka, dziś Sarah porusza się na wózku inwalidzkim. Postawiła sobie za cel rozpowszechnianie wiedzy o chorobie SLA oraz zbiórkę pieniędzy na badania nad tą chorobą.
Celem kampanii jest pokazać jak z problemami życia codziennego muszą sobie radzić osoby dotknięte SLA. Jest to choroba nieuleczalna i śmiertelna.
SLA to wyrok, ale dzięki lekom i odpowiedniej rehabilitacji, rozwój choroby można spowolnić. Wsparcie NFZ dla osób chorych w Polsce jest znikome, dlatego środki finansowe na pomoc dla tych osób zbierane są dodatkowo przez rodziny, za pośrednictwem Fundacji Daj Mi Skrzydła.

Podejmij wyzwanie #whatwouldyougive! Zachęć znajomych do wzięcia udziału w akcji (użyj hasztaga i/lub zdjęcia z kartką z hasztagiem) oraz wsparcia finansowego osób chorych na tę chorobę poprzez opiekujące się nimi fundacje.

Tytuł 1 Tytuł 2
Dane 1 Dane 2
X
X
X