Fundacja Daj Mi Skrzydła każdego dnia walczy o lepszy dzień Podopiecznych chorych na Stwardnienie Boczne Zanikowe (SLA/ALS) w ramach programu Zdążyć przed SLA.
Masz wyjątkową okazję poznać lepiej tę chorobę poprzez wchodzący właśnie na ekrany polskich kin, przy wsparciu m.in. naszej fundacji, przejmujący dokument „Gleason”. Wypełniony humorem oraz odwagą film pokazuje człowieka, który toczy nieustanną walkę z bolesną chorobą i przeciwnościami losu. To portret nadziei, ojcostwa i miłości do życia. Nasza fundacja objęła patronat nad tym wyjątkowym dokumentem. Polska premiera już w Dzień Ojca – 23 czerwca.
OPIS FILMU
W wieku 34 lat, Steve Gleason – była gwiazda amerykańskiej ligi NFL – dowiedział się, że jest chory na stwardnienie zanikowe boczne (SLA), postępującą i śmiertelną chorobę neurologiczną. Krótko po diagnozie okazało się, że jego żona Michel, spodziewa się dziecka. Zdeterminowany by przeżyć swoje ostatnie lata życia jak najpełniej Gleason wyrusza w podróż na Alaskę, tworzy fundację, żeby pomóc innym chorym, naprawia relację z ojcem oraz nagrywa wideo dziennik dla swojego nienarodzonego syna. Po roku przyjaciele Gleasona – Ty Minton-Small i filmowiec Davidem Lee – zostali opiekunami chorego i zaczęli dokumentować jego życie.
Reżyser – Clay Tweel zmierzył się (z sukcesem) z ogromnie trudnym zadaniem. 1500 godzin materiałów musiał zredukować tak, żeby zmieściły się w dwugodzinnym filmie.
Steve Gleason nie spodziewał się, że to, co na początku miało być tylko dokumentowaniem własnego życia dla nienarodzonego syna przeobrazi się w pełnometrażowy film, który zostanie pokazany na Festiwalu Sundance.
„Gleason” celowo rzuca światło na pełne spektrum choroby, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne. W filmie obserwujemy chwile triumfu, wyczerpania, rozpaczy oraz złości. Jak mówi żona Gleasona – Michael Varisco: „Mam nadzieję, że chorzy na SLA, chcący pokazać, jak wygląda ich życie będę mogli to zrobić dzięki temu filmowi.”
REŻYSERIA: Clay Tweel WYSTĘPUJĄ: Steve Gleason, Michel Varisco, Blair Casey, Mike Gleason, Paul Varisco Sr., Scott Fujita, Drew Brees, Mike McCready, Eddie Veder SCENARIUSZ: Seth Gordon, Clay Tweel ZDJĘCIA: David Lee, Ty Minton-Small MONTAŻ: Clay Tweel, Brian Palmer, MUZYKA: Dan Romer, Saul Simon MacWilliams PRODUCENCI: Seth Gordon, Kimi Culp, Scott Fujita, Mary Rohlich, Tom Lavia, Thomas McEachin, Kevin Lake; USA, rok produkcji: 2016, czas trwania: 110 minut, gatunek: dokumentalny
Dystrybucja w Polsce: Mayfly Sp. z o.o.
REKOMENDACJE FILMU
„Gleason” wywołuje tak potężny i skumulowany efekt na widzach, że powinien być wyświetlany w towarzystwie ostrzeżenia – czymś na wzór – „Ten film może powodować nagłe zmiany nastroju i nastawienia do życia”.
Joe Morgenstern Wall Street Journal |
To film o miłości pomiędzy mężem i żoną, ojcem i synem oraz pomiędzy futbolistą i jego miastem. To historia o olbrzymiej odwadze w obliczu wielkiego nieszczęścia. To portret niesamowitej siły ludzkiego ducha.
Mike Scott New Orleans Times-Picayune |
Niewygodnie intymny. Inspirujący
Pat Padua The Washington Post Inspirujący i niezwykle wzruszający dokument. Tweel stworzył film, który wykracza poza historię życia Gleasona i dotyka głębi ludzkiego cierpienia. Peter Travers Rolling Stone |
FOTOSY
21 czerwca 2017 r. w Kinie Eklektronik w Warszawie odbyła się przedpremiera tego wyjątkowego filmu. Dokładnie w Światowym Dniu Walki z SLA. Dlatego wszystko było wyjątkowe: wśród gości było wiele osób, których problematyka walki z SLA dotyczy osobiście. Były zarówno osoby radzące sobie aktualnie z chorobą bliskich, ale też tacy, którzy nie mogą się pogodzić z ich utratą. Wszyscy goście byli witani przez uśmiechniętych wolontariuszy Fundacji Daj Mi Skrzydła, którzy służyli wsparciem i dobrym słowem przed i po premierze filmu – przyjmowali zgłoszenia wolontariuszy, rozdawali ulotki, oferowali pomoc…
To był rzeczywiście bilet do innego świata! Bohater filmu – Steave Gleason, zawodnik amerykańskiego futbolu, mówi: „Patrzę na życie człowieka jak na eksperyment. Każda nowa chwila, każde nowe doświadczenie, tragiczne lub inne, daje nam niepowtarzalną możliwość zdobycia właściwszej perspektywy.” Ten film dokładnie taki jest – przywraca właściwe priorytety i zmienia sposób patrzenia na życie: na problemy, na związek, na rodzinę, na pracę… Polecamy zatem wszystkim odważnym!